Razlivena Tinta

Osobni blog Andree Tintor

  • HOME
  • Inkography
    • Bookography
  • EDUCATION
    • Blogging
  • Pop culture
    • PODCAST
  • PIECES
  • KONTAKT

#LadiesZG: Djevojke i žene, odvažno krenite prema željenim ciljevima

ožujak 4, 2017 By Andrea Tintor 1 Comment

 

#ladieszg

 

Prvi put na konferenciji Ladies of New Business prisustvovala sam jesenas – sama! Nisam uspjela naći partnericu (ni partnera) u zločinu pa sam za jednog introverta uspjela prikupiti svu hrabrost koju sam tad imala i odlučila otići sama. Mali korak za čovječanstvo, veliki za Andreu.

U tim trenucima odlaska razmišljala sam koliko se žena zapravo boji otići negdje jer nemaju društvo, u nepoznato, makar bila to konferencija (ili wc)… Nakon konferencije na kojoj sam upoznala divnu Teu Zavacki, danas mog „blog buddyja“ i Ivanu Blažoti Mijoč, moju mentoricu u Netokracijinom programu Digitalni karanfili, shvatila sam da nas doista samo jedna odluka dijeli od potpuno novog životnog smjera.

A kako je na Ladies konferenciji bilo jučer?
U prepunom prostoru HUB385 ususret Danu žena raspravljalo se kako što više žena, ali i mladog te sposobnog kadra privući u digitalno-tehnološki sektor, kako se oduprijeti rodno spolnim stereotipima koji nas okružuju (primjerice muškarci na porodiljnom) te kako izaći iz kalupa društva i odvažno preuzeti karijeru u svoje ruke prenoseći te iste vještine na buduće generacije.

KAKO PREVLADATI IZAZOVE U RAZVOJU DIGITALNE KARIJERE?

Na početku večeri Ivana Marković, članica Uprave Vipneta naglasila je kako se mali broj djevojaka odlučuje za tehničke fakultete jer generalno mišljenje koje vlada za ta usmjerenja je; „To je teško / To je „muški“ svijet.“ Upravo je konferencija poput ove izvrsna prilika da se javnost bolje upozna s ICT sektorom, da se pokrene dijalog i polako krene rješavati problematika položaja žena u ICT-u.

Prvi panel otvorio je temu kako je STEM sektor još uvijek usmjeren prema muškarcima, no kako ga učiniti atraktivnim i za žene?

Jednim velikim dijelom to i mene osobno zanima – osobu koja je glavom bez obzira prvo pobjegla od matematike, nakon toga ekonomije jer mi je podsvijest vikala „booooring!“, a vjerujem da je to mišljenje još uvijek vrlo aktualno kada su tehnički fakulteti u pitanju. Anita Cvetić Oreščanin naglasila je kako je uloga društva i odgovornost roditelja poticati svakog pojedinca u onom što je dobar, da danas sutra u tome bude najbolji bez obzira je li to strojarstvo, programiranje, glazba… Tanja Bulbuk iz Infinuma istaknula je kako općenito nema dovoljno stručnog kadra na tržištu rada za poslove koji su danas traženi jer je sustav zakazao s čime se, iako ne studiram ništa što ima veze sa STEM područjem, slažem.

Zašto se slažem? Jer se u društvenim znanostima događa jednaka problematika; umjesto da (nas) se kvalitetno obrazuje o kulturnom menadžmentu ili naprimjer bloggingu, te iste stavke se aktivno kritiziraju kao nepotrebne ili „plitke“ iako svakodnevno možemo učiti iz primjera kako se svijet sve više umrežava i digitalizira. Društvene znanosti također trebaju izaći iz teorijskog ovkira i početi primjenjivati dobru praksu.

U suštini – sustav nas ne uči niti stvarati novac niti stvarati vrijednost jer mu to nije u interesu i upravo iz tih razloga prilike treba aktivno tražiti na konferenciji poput ove.

View this post on Instagram

Jučer smo se družili/e na Ladies of New Business konferenciji, otvorile pitanja (ne)ravnopravnosti, stereotipa i životnih izazova s kojima se žene suočavaju pa smo zajednički zaključili/e; Žene, odvažite se ići prema onome što želite ! 😊 Hvala i Instagramu na ovoj genijalnoj opciji mini galerije ! 😁

A post shared by Andrea Tintor (@andreatintor) on Mar 4, 2017 at 6:29am PST

DJEVOJKE, NEMOJTE PODILAZITI STEREOTIPIMA NI STATISTIKAMA

Najbolje ocijenjena panelistica dosadašnjih Ladies konferencija (znači – najbolja ikad) Ivana Galić, direktorica marketinga i korporativnih komunikacija Nove TV u razgovoru s Anom Eterović Klemenčič, osvrnula se na to kako je biti žena u korporaciji te kako se izboriti za sebe (i tražiti povišicu). Ivana je naglasila kako su rezultati argumenti koji govore za sebe te kada ih postignete s pregovaračkim vještinama ne možete izgubiti. Također, dobra komunikacija u poslu vodi prema većoj motivaciji i boljem timskom radu, a kada je tim zadovoljan i osoba motivirana posao nikad neće ispaštati.

Važno je jedino da je komunikacija ISKRENA. Ivana Galić, @novahr #ladiesZG

— Netokracija (@netokracija) March 3, 2017

Drugi dio konferencije bio je posvećen ženama developericama i inženjerkama koje su još uvijek u manjini. Panel je vođen od strane Ive Soldo iz Bamboolaba, a u razgovoru su sudjelovale Ivana Nižetić Kosović (FER), Edita Kustura (Combis), Maja Cvijanović (Ericsson), Jelena Žižić (Ericsson) i Ivan Brkić (Neuralab). Zaključak je da su žene koje se odluče usavršavati u tehničkim područjima, u kojima su u manjini, odvažnije jer im društvo ne daje pravo na pogrešku.

Da žene inženjerke misle ozbiljno objasnila je i Tea Zavacki, inženjerka sa smislom za biznis kako je FER idealna podloga za sve, što potvrđuje i poruka panela da se treba poticati na multidisciplinarnost te kontinuiran rad na sebi.

FER je jedna jako dobra baza za sve. @TZavacki #ladiesZG

— Netokracija (@netokracija) March 3, 2017

Posljednji dio konferencije obuhvatio je pitanja roditeljstva, odgoja, poslovnih izazova u tehnološkom sektoru. Eduard Camaj (EratoExpert) otvoreno je progovorio o odlasku na porodiljni te kako je u nekim korporacijama posve normalno da otac odlazi na porodiljni. Djecu treba poticati na kreativnost, kritičko razmišljanje i proaktivnost, a ne pasivne promatrače društvene situacije i konzumente tehnologije. Ovdje doista nemam ništa za nadodati dok i sama ne postanem roditelj.

S proljetnim izdanjem konferencije krenuo je i novi ciklus mentoriranja Digitalni karanfili u kojem će djevojke direktno moći učiti od svojih mentorica i mentora te dobiti odgovore na sva pitanja koja ih zanimaju vezano uz buduću karijeru.
Moj ciklus mentoriranja je još uvijek u tijeku, a po njegovom završetku pripremam vam još jedan opsežan tekst zašto je mentoriranje važno posebno kada si introvertna osoba (poput mene). Najbolja stvar koja ti se može dogoditi je da pronađeš mentoricu koja te u potpunosti razumije.

#ladiesZG

Konferencija Ladies of New Business definitivno je moja najdraža „feel good“ konferencija i to mogu napisati iz srca te s toplom preporukom.

Jedno popodne poslije predavanja ili posla vam doista može otvoriti mnoga vrata, proširiti vidike i motivirati vas da ne odustajete od svojih ciljeva i snova.

Vidimo se na jesen na novom izdanju konferencije, a do tad bacite oko na galeriju fotografija i reprizu cijele konferencije;

 

 

Fotografije: Luka Travas

Share this:

  • Podijeli na Twitteru (Otvara se u novom prozoru)
  • Klikom podijelite na Facebooku(Otvara se u novom prozoru)

Srodno

Filed Under: Business

Privatnost i Kolačići: Ova web-stranica koristi kolačiće. Nastavkom korištenja ove web-stranice prihvaćate korištenje kolačića.
Kako bi saznali više, uključujući kako kontrolirati kolačiće, pročitajte ovdje: Politika kolačića

Trackbacks

  1. Zašto želim sudjelovati na Spark.me konferenciji 2017.? - Razlivena Tinta napisao:
    travanj 6, 2017 u 3:16 pm

    […] Blog koji izvještava s inspirativnih konferencija poput Ladies of New Business. […]

    Odgovori

Odgovori Otkaži odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Pop-culture-holic. Štovateljica chick-lita. Bezvremenski optimist s mudima.

Društvene mreže

  • Facebook
  • Instagram
  • Twitter

Najnoviji postovi

  • Što sam o ljubavi naučila od mojih (rastavljenih) roditelja
  • Ima li smisla slaviti baš svaki početak!?
  • (Zašto nikad ne pišem o) Mojoj majci
  • 5 književnih naslova na mojoj listi za čitanje ove godine
  • U kojem smjeru se razlijeva tinta u 2019.?

Facebook Feed

Unable to display Facebook posts.
Show error

Error: Error validating application. Application has been deleted.
Type: OAuthException
Code: 190
Please refer to our Error Message Reference.
Copyright © 2019 www.razlivenatinta.com